چگونه شیت بندی کنیم؟

 حالا برای وارد کردن اطلاعات شیت، برای فارسی نوشتن باید دستور کاتب را در اتوکد لود کنیم. ابتدا دستور ap(apload) را وارد کرده، کادر جدیدی باز می شود.

شیت بندی در اتوکد 3

دستور کاتب kateb.lsp را انتخاب می کنیم و load را میزنیم. پیغام KATEB.LSP successfully loaded را مشاهده می کنیم. پنجره را می بندیم.
شیت بندی در اتوکد
شیت بندی در اتوکد

حالا با تایپ kateb دستور کاتب را اجرا می کنیم. ابتدا نقطه ی شروع متن را انتخاب کرده، با کلیک دوم ارتفاع متن را مشخص می کنیم و با کلیک سوم طول متن رو مشخص می کنیم. و به فارسی مثلا نام دانشگاه را تایپ می کنیم. دقت کنید که زبان کیبورد انگلیسی بماند. و در آخر اینتر می کنیم. اگر خواستیم سایز را تغییر دهیم می توانیم از properties استفاده کنیم. با زدن همزمان دکمه ی ctrl + 1، properties فعال می شود. Height را انتخاب کرده و ارتفاع مورد نظر را برای فونت وارد می کنیم.

شیت بندی در اتوکد

 

 

به همین ترتیب بقیه ی اطلاعات شیت را وارد می کنیم.
می توانیم مشخصات فونت ها را با یک فونتی که مطلوب ما هست مطابقت بدیم. برای این کار از دستور match properties با تایپ ma استفاده می کنیم. ابتدا فونت مرجع را انتخاب کرده و اینتر زده، حالا هر تعداد از فونت ها را که می خواهیم به همان صورت در بیاید انتخاب می کنیم.

 

 

 

سپس

شیت بندی در اتوکد 5

سپس

شیت بندی در اتوکد 6

و به همین ترتیب در کادر های دیگر اطلاعات لازم را وارد می کنیم.

یک شیت ساده در اتوکد ایجاد کنید

معماران با استفاده از شیت بندی ، نقشه های مورد نیاز بسیاری را در یک صفحه جمع آوری می کنند و ممکن است که  سایر رشته ها کمتر از این خصوصیت استفاده کنند ، اما اگر لازم است که تعدادی نقشه را با هم تهیه کنید و در یک محل گردآوری کنید ، استفاده از شیت بندی به شما در سازماندهی و نگهداری نقشه ها می تواند بسیار کمک کننده باشند.

در صورت استفاده از همه ویژگی های شیت بندی آن ها می توانند دارای پیچیدگی های خاص خود باشند. اما در ابتدای کار می توانید یک صفحه ساده را به راحتی ایجاد کنید و بدانید که این کار به شما کمک زیادی خواهد کرد. به عنوان مثال ، می توانید موارد زیر را با ایجاد یک شیت ساده انجام دهید:

  • نقشه ها را شماره گذاری کنید
  • نقشه ها را ترسیم و منتشر کنید
  • نقشه ها را انتقال دهید
  • نقشه های جدیدی را را وارد کنید

ادامه مطلب:شیت بندی مناسب

چگونه به پلاگین های اسکچاپ دسترسی پیدا کنیم؟

 در این جلسه می پردازیم به محل قرار گیری پوشه پوشه پلاگین های اسکچاپ چون در بسیاری از موارد ما پلاگین مورد نظرمون رو داریم که میتونه با فرمت های مخصوص خود نرم افزار اسکچاپ باشه ولی نمیدونیم که چجوری از این پلاگین ها استفاده ی لازمه رو ببریم. حالا برای اینکه از این به بعد خیلی از این پلاگین ها رو که خیلی هاشونم کرک شده میتونند باشند رو بدونیم کجا باید بریزیم این پست رو دنبال کنید.

اینو بدونید که مراحل این کار زیاد پیچیده نیست و برای نصب یک پلاگین کافیست مراحل اون رو به درستی پیش برید پس در ادامه این مراحل رو با هم طی می کنیم.

منبع و مآخذ:دسترسی به پوشه پلاگین های اسکچاپ

چگونه در کد شیت بندی کنیم

 

خوب با یه آموزش اتوکد ویژه در خدمت شما هستیم. برای شیت بندی در اتوکد ابتدا یک کادر با ابزار مستطیل رسم می کنیم، دستور rec را تایپ کرده، نقطه شروع ترسیم را با یک کلیک مشخص کرده، با وارد کردن حرف d، ابعاد مورد نظر را به عنوان مثال ابعاد کاغذ A3 را وارد می کنیم.
ابتدا طول ۵۹.۴ را وارد کرده و سپس عرض ۴۲ را وارد می کنیم و یک کلیک می کنیم. الان کلیات یک شیت را داریم.حالا به اندازه مورد نظر مثلا ۱ سانت از مستطیل آفست می گیریم. دستور offset را وارد کرده، عدد ۱ را تایپ و بعد از enter، مستطیل را انتخاب می کنیم و در درون مستطیل کلیک می کنیم.

اکنون کادر داخلی ایجاد شده را انتخاب می کنیم و با دستور explode با وارد کردن X آن را انتخاب و enter می کنیم. اکنون هر ۴ ضلع مستطیل جدا از هم هستند.
 

برای ایجاد کادر سمت راست یعنی کادر اطلاعات شیت، با دستور آفست مجدداً، این بار به اندازه ی مثلا ۱۰ سانت، با وارد کردن ۱۰، آفست می گیریم. دوباره به اندازه ی ۱ سانت آفست می گیریم.

 

حالا با دستور trim، قسمت های اضافه دو کادر داخلی را حذف می کنیم. دستور tr را زده، اینتر را زده و خطوط میانی را انتخاب می کنیم.
 

اکنون دو تا کادر داخلی داریم. اکنون کادر سمت راستی را که کادر اطلاعات شیت است، میتونیم به سه قسمت تبدیل کنیم. مجددا دستور آفست را به اندازه ۰.۵ اعمال می کنیم.
 

از سمت پایین، ابتدا اندازه ی ۸ سانت آفست میگیریم. به اندازه ی ۰.۵ سانت، آفست میگیریم از کادر. کادر دیگری با ارتفاع ۲۰ سانت ایجاد کرده. فاصله ی نیم سانتی را آفست گرفته و حالا سه کادر در سمت راست داریم.

مجددا با دستور trim خطوط میانی اضافه را پاک می کنیم. پس از وارد کردن دستور trim با دو بار enter زدن تمامی خطوط به عنوان مرز trim انتخاب می شوند.

ادامه مطلب را بخوانید: چگونه در اتوکد شیت بندی کنیم

صفحه قبل 1 صفحه بعد
x تبلیغات
x بستن تبلیغات