حالا برای وارد کردن اطلاعات شیت، برای فارسی نوشتن باید دستور کاتب را در اتوکد لود کنیم. ابتدا دستور ap(apload) را وارد کرده، کادر جدیدی باز می شود.

شیت بندی در اتوکد 3

دستور کاتب kateb.lsp را انتخاب می کنیم و load را میزنیم. پیغام KATEB.LSP successfully loaded را مشاهده می کنیم. پنجره را می بندیم.
شیت بندی در اتوکد
شیت بندی در اتوکد

حالا با تایپ kateb دستور کاتب را اجرا می کنیم. ابتدا نقطه ی شروع متن را انتخاب کرده، با کلیک دوم ارتفاع متن را مشخص می کنیم و با کلیک سوم طول متن رو مشخص می کنیم. و به فارسی مثلا نام دانشگاه را تایپ می کنیم. دقت کنید که زبان کیبورد انگلیسی بماند. و در آخر اینتر می کنیم. اگر خواستیم سایز را تغییر دهیم می توانیم از properties استفاده کنیم. با زدن همزمان دکمه ی ctrl + 1، properties فعال می شود. Height را انتخاب کرده و ارتفاع مورد نظر را برای فونت وارد می کنیم.

شیت بندی در اتوکد

 

 

به همین ترتیب بقیه ی اطلاعات شیت را وارد می کنیم.
می توانیم مشخصات فونت ها را با یک فونتی که مطلوب ما هست مطابقت بدیم. برای این کار از دستور match properties با تایپ ma استفاده می کنیم. ابتدا فونت مرجع را انتخاب کرده و اینتر زده، حالا هر تعداد از فونت ها را که می خواهیم به همان صورت در بیاید انتخاب می کنیم.

 

 

 

سپس

شیت بندی در اتوکد 5

سپس

شیت بندی در اتوکد 6

و به همین ترتیب در کادر های دیگر اطلاعات لازم را وارد می کنیم.

یک شیت ساده در اتوکد ایجاد کنید

معماران با استفاده از شیت بندی ، نقشه های مورد نیاز بسیاری را در یک صفحه جمع آوری می کنند و ممکن است که  سایر رشته ها کمتر از این خصوصیت استفاده کنند ، اما اگر لازم است که تعدادی نقشه را با هم تهیه کنید و در یک محل گردآوری کنید ، استفاده از شیت بندی به شما در سازماندهی و نگهداری نقشه ها می تواند بسیار کمک کننده باشند.

در صورت استفاده از همه ویژگی های شیت بندی آن ها می توانند دارای پیچیدگی های خاص خود باشند. اما در ابتدای کار می توانید یک صفحه ساده را به راحتی ایجاد کنید و بدانید که این کار به شما کمک زیادی خواهد کرد. به عنوان مثال ، می توانید موارد زیر را با ایجاد یک شیت ساده انجام دهید:

  • نقشه ها را شماره گذاری کنید
  • نقشه ها را ترسیم و منتشر کنید
  • نقشه ها را انتقال دهید
  • نقشه های جدیدی را را وارد کنید

ادامه مطلب:شیت بندی مناسب